ارزانترین کولرهای گازی (اسپلیت) سامسونگ در بازار
فهرست 5 کولر گازی ارزان قیمت شرکت سامسونگ در بازار ایران به همر ..
تبلیغات پیشنهاد فایندز
با آسان ثبت ، آنلاین و آسان ثبت کنید! "ثبت برند - ثبت شرکت - ثبت طرح صنعتی سایت اینترنتی ثبت آنلاین، آسان ثبت یکی از سایت های ثبت شرکت میباشد که کلیه‌ی خدمات ثبتی اعم از ثبت شرکت آنلاین ، ثبت برند - لوگو آنلاین ، انحلال شرکت آنلاین ، ثبت طرح صنعتی آنلاین و تغییرات شرکت آنلاین را در اسرع وقت انجام می‌دهد. به دلیل آنلاین بودن خدمات هیچگونه محدودیتی در ارائه خدمات در سایر شهرهای ایران وجود ندارد. ولی در فاز اول به ارائه‌ی خدمات ثبتی در شهر تهران ، قم ، اراک، کرج، سمنان، قزوین و تمام شهرستانهای استان تهران می‌پردازد و در فاز بعدی تمام ایران را تحت پوشش خدمات آنلاین ثبت خود قرار می‌دهد.
تبلیغاتسفارش آگهی
تبلیغات پیشنهاد فایندز
ارزانترین کولرهای گازی (اسپلیت) سامسونگ در بازار
فهرست 5 کولر گازی ارزان قیمت شرکت سامسونگ در بازار ایران به همر ..
ورود بیش از 6 هزار خودروی لوکس غیرقانونی به بازار ایران / ماجرا چه بود؟
روابط عمومی وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران در اطلاعیه‌ای که ا ..

تاثیرات عجیب سفر هوایی / از احساس شدید گریه تا کاهش مقدار اکسیژن خون

تاثیرات عجیب سفر هوایی / از احساس شدید گریه تا کاهش مقدار اکسیژن خون
دانلود اپلیکیشن فایندز

به گزارش وب سایت فایندز : سفر با هواپیما دیگر به یکی از فعالیت‌های معمول زندگی روزمره تبدیل شده است اما هنوز بدن و مغز ما را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

فیلم دیدن داخل هواپیما و در طول یک پرواز طولانی، آن هم بر روی یک صفحه نمایش بسیار کوچک و صدایی با کیفیت پایین، تجربه چندان خوشایندی نیست.

آنهایی که زیاد با هواپیما سفر می‌کنند، احتمالا تجربه کرده‌اند که حتی با دیدن بی‌خاصیت‌ترین فیلم‌ها هم احساساتی می‌شوند. حتی معمولی‌ترین کمدی‌ها مانند ٬پای آمریکایی٬ ، ٬ساقدوش‌ها٬ و سریال ٬خانواده سیمسون‌ها٬ می‌تواند اشک مسافران را در ارتفاع چندهزار پایی جاری کند؛ در حالی که اگر روی زمین بودند خیلی عادی این فیلم‌ها را تماشا می‌کردند.

برایان کاکس، فیزیکدان و مجری برنامه‌های علمی تلویزیونی در بریتانیا، و همینطور اد شیرن، ‌خواننده و ترانه‌سرا، هر دو تایید کرده‌اند که هنگام فیلم دیدن در هواپیما احساساتی می‌شوند.

در پاسخ به یک نظرسنجی تازه که در فرودگاه گتویک لندن انجام شده است، ۱۵ درصد مردان و ۶ درصد زنان گفته‌اند که احتمال گریه کردن آنها هنگام دیدن فیلم در هواپیما بیشتر از مواقعی است که در خانه فیلم می‌بینند.

یکی از شرکت‌های بزرگ هواپیمایی این موضوع را تا حدی جدی گرفته که پیش از نمایش فیلم‌ یا سریال در داخل هواپیما ٬٬هشدارهای سلامت عاطفی٬٬ پخش می‌کند.

نظریه‌های زیادی ارائه شده که چرا احتمال گریه کردن مسافران در طول پرواز بیشتر است. غم ترک کردن عزیزان، هیجان سفر پیش رو و دلتنگی برای خانه از جمله علت‌هایی است که در توجیه این پدیده مطرح شده است. اما همچنین شواهدی وجود دارد که خود پرواز نیز می‌تواند تاثیرگذار باشد.

تحقیقات تازه نشان می‌دهد که بالا رفتن تا ارتفاع ۳۵ هزار پایی درون یک محفظه فلزی دربسته می‌تواند تاثیرات عجیبی روی ذهن ما داشته باشد، خلق ما را عوض کند، کارکرد حس‌های ما را تغییر دهد و حتی ما را به خارش بیندازد.تاثیرات عجیب سفر هوایی / از احساس شدید گریه تا کاهش مقدار اکسیژن خون
شرایط پرواز ممکن است ما را احساساتی کند و در هواپیما احتمال بیشتری دارد که با دیدن یک فیلم غمگین گریه کنیم. یوخن هینکلبین، مدیر انجمن پزشکی هوا فضا در آلمان، یکی از پژوهشگرانی است که بر روی تاثیر شرایط پرواز بر روی بدن و ذهن انسان تحقیق می‌کند.

کاهش فشار داخل کابین هنگام ارتفاع گرفتن هواپیما می‌تواند منجر به پایین آمدن مقدار اکسیژن خون مسافران به میزان ۶ تا ۲۵ درصد شود. این مقدار افت اکسیژن ممکن است در بیمارستان پزشکان را وادار به استفاده از کپسول اکسیژن برای بیمار کند. البته برای مسافران سالم چنین تغییر فشاری مشکل خاصی ایجاد نمی‌کند، اما ممکن است برای سالمندان یا افرادی که مشکل تنفسی دارند دردسرساز شود.

این پدیده شناخته شده‌ای است که در هنگام پرواز، الکل تاثیر سریع‌تری روی مسافران دارد.

این پدیده شناخته شده‌ای است که در هنگام پرواز، الکل تاثیر سریع‌تری روی مسافران دارد
بر اساس پژوهش‌ها، حتی میزان کمی هیپوکسی (کمبود اکسیژن) می‌تواند توانایی فکر کردن ما را تحت تاثیر قرار دهد.

اگر سطح اکسیژن خون افراد سالم به میزان صعود تا ارتفاع ۱۲ هزار پایی کاهش یابد، نشانه‌هایی از تغییرات حافظه و همچنین توانایی در انجام محاسبات ریاضی و تصمیم‌گیری در افراد مشاهده می‌شود. به همین دلیل است که دستورالعمل‌های هوانوردی اصرار دارند خلبان‌ها هنگام کاهش فشار هوای کابین در ارتفاع بالاتر از ۱۲۵۰۰ پا، از ماسک اکسیژن استفاده کنند.

مطالعات دیگر نشان می‌دهند که در ارتفاع حدود هشت هزار پایی، نشانه‌هایی از کاهش قوای شناختی در افراد دیده می‌شود. با این حال یوخن هینکلبین می‌گوید: ٬٬یک فرد سالم مانند خلبان یا یک مسافر معمولی نباید در این ارتفاع مشکل قوای شناختی داشته باشد. اما برای افرادی که سر حال نیستند، مثلا آنفلوانزا یا بیماری‌های دیگر دارند، کاهش سطح اکسیژن می‌تواند منجر به کم شدن قابل توجه قوای شناختی در آن فرد شود.
٬٬
کمبود اکسیژن خفیفی که در طول پرواز تجربه می‌کنیم می‌تواند آثار قابل مشاهده دیگری مانند احساس خستگی داشته باشد. آقای هینکلبین می‌گوید: ٬٬همیشه بعد از بلند شدن هواپیما، احساس خستگی می‌کنم و خیلی راحت خوابم می‌برد. کاهش اکسیژن می‌تواند عامل مهمی در از دست دادن هشیاری باشد.

ممکن است بتوانید چشمان خود را به اندازه کافی باز نگه دارید تا ببینید که خدمه پرواز نور کابین را کم می‌کنند، اما در این صورت ممکن است مورد دیگری از آثار کاهش فشار هنگام پرواز را تجربه کنید. تنها در ارتفاع پنج هزار پایی قدرت دید در شب انسان ممکن است بین ۵ تا ۱۰ در صد کاهش یابد.

علت این پدیده آن است که سلول‌های حساس به نور در شبکیه چشم انسان که برای توانایی دیدن در شب ضروری هستند به اکسیژن فراوانی نیاز دارند و تلاش برای دریافت اکسیژن در ارتفاع بالا می‌تواند بر روی عملکرد معمولی این سلول‌ها تاثیر بگذارد.

پرواز همچنین می‌تواند با حس‌های اولیه ما هم بازی کند. کاهش فشار و رطوبت می‌تواند حساسیت سلول‌های چشایی ما به شوری و شیرینی را تا ۳۰ درصد کاهش دهد. به عنوان نمونه، تحقیقی که از سوی شرکت هواپیمایی لوفت‌هانزا انجام شده نشان می‌دهد که آب گوجه در طول پرواز طعم بهتری دارد.

همچنین حس بویایی ما در طول پرواز ممکن است تحت تاثیر قرار بگیرد و غذاها برایمان بی‌بو و بی‌مزه شوند. به همین دلیل خیلی از شرکت‌های هوایی برای مزه‌دار کردن غذاهایی که در طول پرواز به مسافران می‌دهند، ادویه‌های زیادی به کار می‌برند. با این حال ضعیف شدن حس بویایی در طول پرواز می‌تواند خبر خوبی باشد، اگر بدانیم که تغییر فشار کابین می‌تواند احتمال خروج باد معده مسافران را بالا ببرد.

بر اساس تحقیق گروهی از پژوهشگران اتریشی، کاهش رطوبت در طول پروازهای طولانی مدت می‌تواند پوست ما را به میزان ۳۷ درصد خشک کند که منجر به خارش بیشتر پوست می‌شود.

اثر الکل بر روی بدن نیز با کاهش فشار و رطوبت بیشتر می‌شود تا حدی که مصرف حتی مقدار کمی الکل در طول پرواز می‌تواند به سردرد و کسالت روز بعد منتهی شود.
پژوهش‌ها همچنین خبر بدی برای مسافران مضطرب دارند.

والری مارتیندیل، مدیر انجمن پزشکی هوافضا در کالج کینگ لندن می‌گوید که ٬٬کاهش سطح اکسیژن می‌تواند باعث افزایش اضطراب شود.٬٬ البته این تنها اثر روانی پرواز نیست و مطالعات متعددی نشان داده‌اند که ارتفاع بالا می‌تواند احساسات منفی مانند دلواپسی و فشار روحی را افزایش دهد، رفتار دوستانه افراد را کم کند، سطح انرژی مسافران را کاهش دهد و بر توانایی آنها در مقابله با استرس تاثیر بگذارد.

کمبود اکسیژن خفیف که در طول پرواز تجربه می‌کنیم، می‌تواند منجربه احساس خستگی شود.

یوخن هینکلبین که همچنین دستیار مدیریت پزشکی اورژانس در دانشگاه کلن آلمان است، از پژوهشی منتشر نشده بر روی تاثیر پرواز بر سیستم ایمنی بدن انسان خبر می‌دهد. بر اساس یافته‌های این تحقیق، گذراندن ۳۰ دقیقه در شرایط پرواز می‌تواند تعادل سلول‌های مسئول ایمنی بدن در خون انسان را بر هم زند. به گفته آقای هینکلبین “مردم پیش از این تصور می‌کردند که ابتلا به سرماخوردگی یا آنفلوانزا پس از پرواز به دلیل تغییر شرایط آب و هوایی در طول سفر آنهاست، اما تغییرات سیستم ایمنی بدن آنها در طول پرواز می‌تواند عامل بیمار شدن آنها باشد. با این حال ما باید با جزییات بیشتری روی این موضوع تحقیق کنیم.”
منبع : 7sobh.com - Live Light & Travel
قیمت لحظه ای دلار در بازار تهران :
دلار : 7,079   دلار
یورو : 8,385   یورو
پوند : 9,572   پوند
درهم : 1,991   درهم
share finds.ir انتشار این صفحه در شبکه های اجتماعی :

twitter google plus pinterest facebook linkedin telegram

امتیاز شما به این خبر؟
فایندز 1    فایندز 0
related جدیدترین مطالب مرتبط :
تازه های فایندز
ارزانترین کولرهای گازی (اسپلیت) سامسونگ در بازار
واکنش پلیس تهران به ماجرای ویلای 10 هزار متری سرلشکر فیروزآبادی
عدم تمایل خودروسازان مشهور به حضور در نمایشگاه‌های خودرو به پاریس هم رسید
مرسدس بنز، تیزر تماشایی EQA را منتشر کرد
به این میگن موتور سوار حرفه ای!
رسوایی بزرگ در شرکت دایملر / نصب نرم افزار تقلب در 750 هزار خودروی مرسدس بنز
هجوم خودروسازان مشهور به بازار تاکسی‌رانی / از تویوتا تا فولکس واگن
ظهور پدیده "پیش‌فروش نوزاد" در پایتخت!
خوش شانسی این زن چینی را تماشا کنید!
سود خرید هر سکه به یک میلیون تومان رسید + ایجاد کمپین نخریدن کالاهای گران
واکنش علنی و کم سابقه ملانیا ترامپ به سیاست مهاجرتی شوهرش، دونالد ترامپ
زیباترین و اسپرت‌ترین خودروی بی ام و وارد بازار شد + آلبوم عکس و قیمت
هجوم سرمایه گذاران به بازار بورس / رکوردی تاریخی در تالار بورس تهران رقم خورد
جنجال پیامک‌های تهدیدآمیزبه نمایندگان مجلس + واکنش علی مطهری
تجاوز جنسی به دختران ایرانشهری / عامل اصلی ربایش و تعرض بازداشت شد
چرا قیمت خودرو هر ساعت افزایش می یابد؟ / چینی ها قیمت را افزایش دادند یا خودروسازان داخلی؟
سایپا 111، بی کیفیت ترین خودروی تولید ایران لقب گرفت
news
مدیرعامل شرکت آئودی در آلمان بازداشت شد
news
نرخ سوم دلار در راه است / واکنش حسن روحانی به موج جدید گرانی ها چه بوده؟
news
حضور کاپیتان تیم ملی آمریکا در یک تبلیغ، جنجال بزرگی به راه انداخت
news
دونالد ترامپ، دستور راه اندازی ارتش فضایی را صادر کرد!
news
تصادف یک شاسی بلند با 160 کیلومتر سرعت و 14 سرنشین!
news
واکنش ها به درگیری علیرضا فغانی و تونی کروس / فغانی بهترین داور جام جهانی؟
news
وزیر سابق انرژی اسرائیل، به اتهام جاسوسی برای ایران بازداشت شد
news
ورود بیش از 6 هزار خودروی لوکس غیرقانونی به بازار ایران / ماجرا چه بود؟
news
عدم تخلیه سرلشکر فیروزآبادی از ویلای 10 متری لواسان، جنجال به پا کرد
news
لغو فروش ویژه محصولات ایران خودرو بمناسبت عید فطر!
news
مقدونیه، نام کشورش را به خاطر استانی در یونان تغییر می دهد!
news
کلک عجیب سرمربی کره جنوبی برای مقابله با حریفان در جام جهانی روسیه 2018
news
قیمت جدید سایپا 131 (پراید) در بازار خودرو
news
بیمه بیکاری رانندگان خودروهای مسافربری‌شهری و آژانس ها قطع میشود
news
بازار داغ کلاهبرداری در پیش فروش خودروها / مراقب ترفند شرکتهای غیر معتبر باشید
news
حکم قصاص محمد ثلاث، اجرا شد
like عکس‌های پسندیده شده امروز :