بریتانیا، بزرگترین مصرف کننده قانونی کوکایین در جهان لقب گرفت
گزارشی که واحد مبارزه با مواد مخدر سازمان ملل متحد منتشر کرده ..
بریتانیا، بزرگترین مصرف کننده قانونی کوکایین در جهان لقب گرفت
گزارشی که واحد مبارزه با مواد مخدر سازمان ملل متحد منتشر کرده ..
اخراج بی سابقه کارمندان سفارت آمریکا در کامبوج
سفارت آمریکا در کامبوج ۳۲ تن از کارکنانش را به اتهام همرسانی م ..
انگیزه دولت روحانی از تعیین دلار ۴۲۰۰ تومانی و کنترل عرضه ارز چیست؟
یک هفته از گفته‌های اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جهمور ایرا ..
انفجار موتور هواپیمای بویینگ جان یک نفر را گرفت
در پی بروز انفجار در موتور یک هواپیمای مسافربری در آمریکا یک م ..
بیماری مغزی مشکوک، که کارمندان سفارت آمریکا و کانادا را هدف قرار داد
دولت کانادا خانواده های کارمندان دیپلماتیک خود در هاوانا، پای ..
هشدار پزشکان نسبت به یک بیماری خاموش که افراد چاق را تهدید می کند
بر اساس تحقیقات تازه از هر هشت فرد میانسال در بریتانیا یک نفر ب ..
ویدیوهای دیدنی امروز
لحظه نجات مردی که قصد خودکشی داشت، را تماشا کنید
ویدیویی از یک فیل که همه را شگفت زده کرد!
بی احتیاطی وحشتناک این موتور سوار را تماشا کنید
نبرد لودر قدرتمند با چوب‌های سنگین را تماشا کنید
ویدیوی تصادف مرگبار خودروی شرکت اوبر (UBER) منتشر شد
برخورد کامیون با پل‌هوایی!
آفرود تماشایی میتسوبیشی تریتون ال200 را ببینید
نابود کردن سوپر ماشین فراری توسط پلیس انگلیس را تماشا کنید
ویدیویی تماشایی از محصول جدید شرکت سوبارو را ببینید
ویدیویی از یک تصادف حیرت‌آور در پمپ بنزین را ببینید
مجلات

توموری که زنی را وادار به خودزنی می‌کرد

تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۳ فروردین ۱۳۹۷
صفحه اصلی sell car فروش خودرو ads کانال عکس sell car دانستنیهای پزشکی ads بازار ads درج فوری آگهی
توموری که زنی را وادار به خودزنی می‌کرد
دانلود اپلیکیشن فایندز

به گزارش وب سایت فایندز : در یکی از شگفت‌آورترین پرونده‌های پزشکی، توموری که در مغز زنی رشد کرده بود با فشار آوردن به شبکه پردازش صدا باعث می‌شد تا این زن فرمان‌های مذهبی خیالی و ناراحت‌کننده‌ای بشنود.

در اواخر سال ۲۰۱۵، زنی ۴۸ ساله خودش را به بخش اورژانس بیماری‌های روانی بیمارستانی در برن، پایتخت سوئیس، معرفی کرد. او چندین بار سینه خود را با چاقو شکافته و زخم‌هایی به جا گذاشته بود که بعضا تا ۷ سانتی‌متر عمق داشتند.

او به پزشکان حاضر گفت که به دستور مستقیم پروردگار این کار را کرده است.

سباستین والتر اولین روانپزشکی بود که در بیمارستان با سارا روبه‌رو شد. خواست سارا این بوده است که هویتش محفوظ بماند، برای همین دکتر والتر با ما مصاحبه کرد. به گفته او، این پرونده عجیبی است، اما خیلی غیرعادی نیست. او می‌گوید سارا مثل کسی رفتار می‌کرد که "حس سعادت خاصی" دارد، و حدودا هر یک دقیقه صداهایی می‌شنید و این روند بعضا تا ساعت‌ها ادامه پیدا می‌کرد. با این‌که این صداها فرمان‌های مرگباری به او می‌دادند، اما برایش حسی "الهی" داشتند و "لذتی همیشگی" به او می‌بخشیدند.

نتیجه تصویربرداری از مغز سارا از این هم شگفت‌آورتر بود. او در قسمت بسیار مهمی از مغزش یک تومور داشت که به "نقطه حساسی" در شبکه‌های حیاتی در پردازش صدا فشار می‌آورد.

با این‌که بیشتر انسان‌ها می‌توانند بین صداهای بیرونی و تفکرات درونی خود تفاوتی قائل شوند، خیلی‌ها هستند که توان این کار را ندارند - تخمین از ۵ درصد کل جمعیت شروع می‌شود و تا ۱۹ درصد هم بالا می‌رود. خیلی از این صداها ضرری ندارند. اما بعضی از آن‌ها، وقتی با مسائل روانی دیگری مخلوط می‌شوند، می‌توانند باعث ناراحتی شوند. صداهایی که سارا می‌شنید از این نوع بودند.

توهمات شنیداری، مانند آن‌هایی که سارا تجربه می‌کرد، نشان می‌دهد که ورودی شنیداری مغز ما تا چه اندازه می‌تواند شکننده باشد. پرونده او دریچه‌ای است به نحوه کارکرد فرآیند‌های ادراکی ما، و این‌که این فرآیندها چه آسان سردرگم می‌شوند.

برای پیدا کردن راه‌حلی برای مشکلات رفتاری سارا ابتدا باید سری به گذشته او می‌زدند تا بفهمند که او چند وقت است که این‌گونه نشانه‌ها را تجربه می‌کند. علاقه به دین چیز تازه‌ای برای او نبود؛ او از سن سیزده سالگی بارها به بنیادگرایی مذهبی علاقه نشان داده بود. علاقه‌ای که به تناوب بروز می‌کرد اما هرگز طولانی‌مدت نمی‌شد.

ز آن‌جایی که سارا توهمات شنیداری داشت، فرض اولیه بر این بود که او به اسکیزوفرنی مبتلا است، اما او نشانه‌های مرسوم این بیماری را بروز نمی‌داد. او از اجتماع فاصله نگرفته بود یا با کمبود انگیزه دست‌وپنجه نرم نمی‌کرد. دکتر والتر می‌گوید "این مسائل در رابطه با سارا صدق نمی‌کرد و او کمابیش خاص بود."

وقتی تصویربرداری از مغزش تومور را نشان داد، دکتر والتر پی برد که شبکه‌های مغزش در نقطه‌ای واقعا حیاتی "مختل" شده است، و این اختلال بر درک او از صداها تاثیر گذاشته است. دکتر والتر عقیده دارد که این تومور شاید حتی در دوره بلوغ هم در مغز سارا وجود داشته، یعنی زمانی که علاقه او به دین شروع شد.

بعد از این‌که دکتر والتر تاریخچه و علائم پزشکی سارا را مطالعه کرد، متوجه شد که او تنها چهار "دوره علائم" داشته و همه آن‌ها شبیه هم بوده‌اند: او ابتدا صداهای الهی می‌شنید، احساسات شدیدا مذهبی به او دست می‌داد و به گروه‌های مذهبی هم می‌پیوست. اما این علاقه به همان سرعتی که ظاهر می‌شد از بین می‌رفت، و او تا سال‌ها هیچ حس مشابهی نداشت تا این‌که این چرخه مجددا تکرار می‌شد.توموری که زنی را وادار به خودزنی می‌کرد
اما مورد سارا همچنان مایه شگفتی است. دلیل منحصربه‌فرد بودنش این است که تومور خیلی آهسته رشد می‌کرد و به همین خاطر علائم ناشی از آن به تناوب تکرار می‌شد. تغییرات تدریجی تومور به این معنی بود که علاقه او به دین هم کم و زیاد می‌شد. و بروز اختلال در نقطه‌ای خاص از مغزش باعث شد تا او صداهایی بشنود. با این‌که این توهمات با مصرف دارو کمتر می‌شد، قطع دارو به معنی بازگشت آن‌ها بود.

اگر بتوانیم بفهمیم که تومور چگونه باعث بروز این علائم شده است، می‌توانیم درک بهتری از نحوه پردازش صدا پیدا کنیم. دکتر کریستینا کمپوس، استاد دانشگاه برگن در نروژ، یکی از عصب‌شناسانی است که روی این مساله کار می‌کند. هدف او حل این معما است که چرا بعضی از مردم "صداهای درونی" را دقیقا مانند صداهای واقعی می‌شنوند.

یکی از دلایلی که توهمات شنیداری خیلی واقعی به نظر می‌رسند این است که صداهای واقعی و تخیلی توسط شبکه‌های یکسانی پردازش می‌شوند. دکتر کمپوس می‌گوید "برای همین تمام نواحی مغز که با پردازش صحبت و پردازش صدا ارتباط دارند به نظر می‌رسد که در ایجاد صداهای توهمی هم نقش نزدیکی ایفا می‌کنند."

نتیجتا این‌گونه توهمات اطلاعات بیشتری درباره قوای ادراک در اختیار ما می‌گذارند. تالاموس - که در مغز سارا توسط تومور آسیب دیده - نقشی بنیادین وابتدایی در پردازش چیزهایی که می‌شنویم بازی می‌کند. این اطلاعات سپس برای تفسیر به نواحی دیگر مغز فرستاده می‌شود. اطلاعات حسی دیداری و شنیداری ابتدا وارد تالاموس می‌شود - فرض کنید که نوعی ایستگاه تقویتی است که چیزهایی را که می‌بینیم و می‌شنویم به قشر مربوطه می‌فرستد تا طبقه‌بندی شوند.

نتیجتا این مرکز باید تلاش زیادی برای معنادار کردن این اطلاعات بکند. دکتر کمپوس می‌گوید این "کار باید با تکیه بر اطلاعات خیلی پراکنده‌ای انجام شود که از طریق عصب شنوایی منتقل می‌شود." متاسفانه هرگاه اطلاعات دچار اختلال شود، نامطمئن باشد یا غلط به نظر برسد، مغز "مجبور می‌شود که برای حفظ پایداری قوای ادراک ما بر پایه حدسیات کار کند."
توموری که زنی را وادار به خودزنی می‌کرد
چیزی که مورد سارا را برجسته می‌کند این واقعیت است که اطلاعات حسی دریافتی از محیط اطراف نقشی بسیار کوچک در تفسیر نهایی ما ایفا می‌کند. ما اغلب به توقعات و پیش‌بینی‌ها تکیه می‌کنیم. اگر تالاموس ما درست کار نکند، چه به خاطر بروز اختلال و چه به خاطر باریکتر بودن (اتفاقی که اغلب در افراد مبتلا به اسکیزوفرنی می‌افتد)، عجیب نیست که باقی روند پردازش صدا هم مختل شود.

این‌که صداهایی که سارا می‌شنید جنبه مذهبی داشتند شاید نتیجه علاقه پیشین او به مذهب بوده باشد، زیرا افرادی که صدا می‌شنوند اغلب "صحبت‌های درونی" خود را با صدای بلند می‌شنوند. دکتر کمپوس می‌گوید "در اغلب موارد توهمات به مسائلی مربوط است که برای آن فرد خاص اهمیت دارند." او توضیح می‌دهد که شنیدن صدا لزوما نتیجه مشکلات روحی نیست، اما شنیدن صداهای منفی قطعا می‌تواند حال شخص را بدتر کند. او می‌گوید "اگر کسی مرتب به شما بگوید که احمق و بی‌ارزش هستید و بهتر است خودتان را بکشید، عجیب نیست که افسردگی و اضطراب شما بدتر شود."

سارا همچنان عقاید مذهبی خود را حفظ کرده است، اما آن صداها دیگر او را اذیت نمی‌کنند. او یاد گرفته است که با تومورش کنار بیاید و با آن زندگی کند، شغل ثابتی دارد، می‌داند که اگر صداها دوباره سراغش بیایند نتیجه چیزی جز دوز و کلک‌ آن تومور مغزی نیستند و حالا می‌تواند پیش از انجام آن فرامین ترسناک از دکترها کمک بگیرد.
منبع : / نویسنده : ملیسا هوگنبوم بی‌بی‌سی - تصاویر: reachinghurtingwomen.com - Pinterest - getty images
قیمت لحظه ای دلار در بازار تهران :
دلار : 5,375   دلار
یورو : 6,800   یورو
پوند : 7,947   پوند
درهم : 1,488   درهم
share finds.ir انتشار این صفحه در شبکه های اجتماعی :

twitter google plus pinterest facebook linkedin telegram

امتیاز شما به این خبر؟
فایندز 1    فایندز 0

keyword در مورد این مطلب یک نظر ارسال نمایید :

لطفا گزینه تایید را کلیک نمایید :

keywordتوموری که زنی را وادارتوموری که زنی را وادار به خودزنی می‌کرددر یکی از شگفت‌آورترین پرونده‌های پزشکی، توموریشگفت‌آورترین پرونده‌های پزشکی، توموری که درتوموریزنیواداراز شگفت‌آورترین پرونده‌هایاز یکی شگفت‌آورترینشگفت‌آورترین پزشکی، توموریtumor that forcedA tumor that forced a woman
آگهی فروش تویوتا 2F وانت قیمت : تماس بگیرید
آگهی فروش پژو 2008 قیمت : 1,400,000,000
آگهی فروش رانا LX قیمت : 30,000,000
آگهی فروش بسترن X80 قیمت : 100,000,000,000
آگهی فروش بی ام و X1 18 قیمت : 200,000,000
آگهی فروش سیتروئن زانتیا قیمت : تماس بگیرید
آگهی فروش پراید 132EX قیمت : 11,500,000
آگهی فروش کاپرا دو کابین دو دیفرانسیل قیمت : تماس بگیرید
تازه های فایندز
بریتانیا، بزرگترین مصرف کننده قانونی کوکایین در جهان لقب گرفت
گزارشی از زندگی عجیب و غریب اولین نخست وزیر زیر نیوزلند
انفجار موتور هواپیمای بویینگ جان یک نفر را گرفت
حضور وزیر بهداشت در مجلس، به تشنج کشیده شد
افزایش قیمت خودروهای داخلی، تا 2 ماه آینده رسما استارت می خورد
دعوت از مسعود شجاعی، پای تاج را به قوه قضاییه کشاند
مرگ مشکوک خبرنگار روس که درباره جنگ سوریه تحقیق می کرد
بیماری مغزی مشکوک، که کارمندان سفارت آمریکا و کانادا را هدف قرار داد
مدیر بزرگترین شرکت خودروسازی جهان، برکنار شد
دیدار احساسی زن افغان با نخست وزیر کانادا
پرفروش ترین هاچ بک قاره اروپا وارد بازار خودرو چین می شود
تهدید مرد روانی، هواپیما را مجبور به فرود اضطراری کرد
هشدار پزشکان نسبت به یک بیماری خاموش که افراد چاق را تهدید می کند
ابر خودروی ایتالیایی، با سرمایه چینی ها به بازار می آید
قهوه فروشی معروف استارباک از دو مرد سیاهپوست عذرخواهی کرد
پسر چهار ساله پس از افتادن در دیگ قرمه سبزی جانش را از دست داد
عامل تیراندازی در خیابان دماوند تهران بازداشت شد
بازار bazaar
فروش رایگان خودرو sale car
معرفی 10 گوشی پرفروش شرکت سامسونگ در بازار کشور
معرفی 10 گوشی پرفروش شرکت سامسونگ در بازار خرید آنلاین (بامیلو ..
related جدیدترین مطالب مرتبط :
news
کریستیانو رونالدو جونیور، اعجوبه آینده فوتبال خواهد شد؟
news
سریع ترین پردازنده‌ لپ‌تاپ جهان وارد بازار شد!
news
معرفی 10 گوشی پرفروش شرکت سامسونگ در بازار کشور
news
شهر قم به یک کشور مستقل تبدیل می شود!
news
بمبگذاری یک مسجد در کانزاس کار 3 آمریکایی نژادپرست بود
news
چه دلایلی باعث چاق ماندن شما می شود؟ علت لاغر نشدن ما چیست؟
news
ماهواره فوق پیشرفته ناسا، چه ویژگی هایی دارد؟
news
انگیزه دولت روحانی از تعیین دلار ۴۲۰۰ تومانی و کنترل عرضه ارز چیست؟
news
فضاپیمایی که با چاپگر سه بعدی ساخته شد!
news
پس از 35 سال سینماهای عربستان دوباره فعال شدند
news
جدیدترین فهرست با کیفیت‌ترین و بی‌کیفیت‌ترین خودروهای بازار ایران منتشر شد
news
زن خلبانی که در آمریکا به یک قهرمان تبدیل شد!
news
اجرای حکم اعدامی که جنجال به پا کرد + فیلم لحظه سرقت مسلحانه بهمن ورمزیار
news
چند درصد از قطعات پژو 301 و 2008 در ایران خودرو تولید می شود
news
سقوط هلیکوپتر یک شرکت نفتی در جزیره کیش، جان دو نفر را گرفت
news
انکار کشتار کودکان، پای مجری رادیو را به دادگاه کشاند
like عکس‌های پسندیده شده امروز :