رونمایی از تریم جدید پژو 3008 و 5008 ویژه بازار بریتانیا
پژو قصد دارد جذابیت دو خودروی 3008 و 5008 خود را در بریتانیا با رون ..
bazaar درج فوری آگهی

داستان میلیاردر جوانی که نقش کلیدی میان روابط ترکیه و ایران بازی می کند!

داستان میلیاردر جوانی که نقش کلیدی میان روابط ترکیه و ایران بازی می کند!
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۶
دانلود اپلیکیشن فایندز

به گزارش وب سایت فایندز : روابط از پیش تیره شده ترکیه و آمریکا در روز ۳۰ نوامبر (۹ آذر) چرخش جدیدی پیدا کرد. رضا ضراب، تاجری که تابعیت ترکیه و ایران را دارد به دادگاهی در نیویورک گفت که رئیس جمهور ترکیه، رجب طیب اردوغان، شخصا در جریان نقشه بزرگ چند میلیارد دلاری برای دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران بوده است.

شهیر شهید ثالث روزنامه‌نگار و تحلیلگر می نویسد : ضراب از سال ۲۰۱۲ تا سال ۲۰۱۵ به ایران کمک می‌کرده که پول‌های دریافتی حاصل از فروش نفت، به بانک دولتی موسوم به "هالک بانک" و دو بانک دیگر منتقل شود. سپس از محل پول‌های مزبور طلا خریداری می‌شده، طلاها به صورت قاچاق به دبی حمل می‌شده و سپس در آنجا به پول نقد تبدیل می‌شده است.
link زندگینامه (بیوگرافی) رضا ضراب (Reza Zarrab)
در این باره بیشتر بخوانید ...
ضراب ۱۸ ماه پیش، به هنگام مسافرت با خانواده خود به آمریکا، بازداشت شد.

دولت ترکیه محاکمه را یک "نمایش" و "توطئه‌ای علیه ترکیه و اردوغان" توصیف کرد. خود اردوغان به گزارش‌های مربوطه واکنش نشان داد و گفت: "ما هرگز تعهدی به آمریکا (در زمینه تحریم‌ها) نداده بودیم... دنیا فقط آمریکا نیست. ما با ایران در زمینه تجارت و انرژی رابطه داریم."

ایران و ترکیه به سمت رابطه‌ای نزدیکتر

در حال حاضر انگیزه‌های قدرتمندی ایران و ترکیه را به یکدیگر نزدیکتر می‌کند.

از سوی ترکیه، رابطه آن کشور با نزدیکترین متحد و حامی غربی‌اش یعنی آمریکا حول دو موضوع شدیدا به تیرگی گراییده است. ترکیه هر دو مورد را خطری برای موجودیت خود می‌بیند.

اول، حمایت نظامی آمریکا از کردهای سوری، یعنی یگان‌های مدافع خلق. ترکیه مدعی است که کردهای سوریه با حزب کارگران کردستان یا پ‌ک‌ک که در حال جنگ با حکومت ترکیه است همکاری دارند و هدف آنها تشکیل یک کشور مستقل کردی است.

دوم، رد درخواست ترکیه از سوی آمریکا پس از کودتای نافرجام ۲۰۱۶ در ترکیه برای استرداد یکی از عمده‌ترین رهبران مخالف اردوغان، یعنی فتح الله گولن، که نزدیک به ۱۶ سال است که تحت محافظت حکومت آمریکا در پنسیلوانیا به سر می‌برد. حکومت ترکیه تدارک کودتا را از چشم گولن و هواداران او می‌بیند.

اینک مورد رضا ضراب بیش از پیش خشم آنکارا را برانگیخته و روابط با آمریکا را تیره‌تر کرده است. هم چنان که زمان پیش می‌رود، از آنجا که ضراب تعهد داده که در ازای تخفیف در مجازاتش با دادگاه آمریکایی همکاری کند، ممکن است وی دست به افشاگری‌های بیشتری بزند که ضربات برگشت ناپذیری هم به حیثیت اردوغان بر پایه پولشویی و هم به رابطه ترکیه با آمریکا وارد کند.

همچنین ممکن است که مجازات‌های سنگینی بر سیستم بانکی ترکیه و حتی تحریم‌هایی علیه آن کشور اعمال شود. سه سال پیش بانک فرانسوی "بی ان پی" به دلیل نقض تحریم‌های آمریکا علیه ایران ۹ میلیارد دلار جریمه شد. چنین جریمه‌هایی، در حالی که لیر ترکیه در حال از دست دادن ارزش خود است، می‌تواند به اقتصاد آن کشور ضربه وارد کند.

اما اگر به مورد ضراب از زاویه‌ای دیگر نگاه شود، نتیجه جالبی که به دست می‌آید این است که ایران و ترکیه در حالی که دو رقیب منطقه‌ای به شمار می‌روند و در بسیاری از مقاطع حملات لفظی علیه یکدیگر داشته اند (به خصوص بر سر سوریه)، در پشت صحنه یک همکاری پراگماتیستی و عملگرایانه با یکدیگر داشته‌اند.

سوریه که مانعی جدی برای نزدیکی ایران و ترکیه بود امروز موضوعیت خود را برای ترکیه از دست داده است. ترکیه دیگر اصراری به رفتن اسد ندارد چرا که در عالم واقع نیرویی که بتواند اسد را به زیر بکشد در صحنه جنگ سوریه باقی نمانده است.

از سوی ایران هم موقعیتی برای نزدیکی به ترکیه فراهم شده که آنرا مغتنم خواهد شمرد.

در عراق، موضوع استقلال کردستان به دو دلیل خطر جدی برای ایران محسوب می‌شد و هنوز هم می‌شود. اول اینکه به نتیجه رسیدن این حرکت در کردستان عراق می‌توانست مناطق کردنشین ایران را بی ثبات کند. ترسی که ترکیه هم با ایران در آن شریک بود. دلیل دوم اینکه تنها کشوری که از استقلال کردستان عراق حمایت کرد اسرائیل بود. در تظاهرات منتهی به رفراندوم در کردستان، پرچم اسرائیل در کنار پرچم کردستان به چشم می‌خورد. ایران از شکل‌گیری چنین کشوری بیخ گوشش شدیدا نگران است و لذا مواضع سخت ترکیه در این رابطه برای ایران اهمیت استراتژیک دارد.

ایران همچنین چرخش سیاست خارجی ترکیه را به سمت شرق با آغوش باز می‌پذیرد. در این رابطه، اگر نزدیکی ایران با ترکیه محقق نشده بود برگزاری نشست سوچی در روسیه، در تاریخ اول آذر ماه با شرکت رهبران ایران و ترکیه و روسیه، برای تعیین نقشه راهی برای صلح پایدار در سوریه ممکن نبود. اهمیت تشکیل محور روسیه-ایران-ترکیه برای ایران در این است که نقش آمریکا و متحد آن عربستان را در سوریه بیش از پیش تضعیف می‌کند.

از سوی دیگر، در حالی که روابط روسیه با آمریکا در بدترین وضعیت از زمان پایان یافتن دوران جنگ سرد (۱۹۹۰) به سر می‌برد، روسیه برای حفظ اتحاد روسیه-ایران-ترکیه هم که شده تلاش خواهد کرد که به عنوان کاتالیزور مانع از فروپاشی روابط ایران و ترکیه شود.

با تمام این احوال ممکن است استدلال شود که همکاری ایران و ترکیه پایدار نخواهد بود. این پیش‌بینی می‌تواند صحیح از آب در آید مشروط بر اینکه در روابط ترکیه با آمریکا چرخش جدی پدید آید.

برای تحقق چنین امری باید موضوع استرداد فتح الله گولن حل شود و آمریکا دست از کمک به بزرگترین نیروی نیابتی خود در سوریه یعنی میلیشیای کرد موسوم به یگان‌های مدافع خلق بکشد. با آنکه اخیرا آقای ترامپ در این زمینه قول‌هایی به ترکیه داده اما کمتر تحلیلگری است که معتقد باشد که آمریکا دست به چنین اقدامی خواهد زد چرا که معنایش تحویل سوریه به ایران و روسیه است (ترک‌ها ادعا می‌کنند که ترامپ قول قطع کمک‌های نظامی به یگان‌های مدافع خلق را داده در حالی که بیانیه کاخ سفید خبر از "تنظیم" این کمک‌ها می‌دهد).

اما امروز آنچه که روابط ترکیه و آمریکا را پیچیده‌تر کرده موضوع محاکمه ضراب است. اگر ضراب به افشاگری‌هایش ادامه دهد و بدتر از آن حکمی از سوی دادگاه نیویورک صادر شود که اردوغان و بانک‌های دولتی ترکیه را درگیر کند، متعاقب آن، به احتمال قوی جریمه‌های سنگین در پیش خواهد بود. چنین روندی اتحاد ایران و ترکیه را مستحکم‌تر خواهد کرد و جبهه‌ای در برابر آمریکا و به تبع آن متحدین آن کشور در منطقه شکل خواهد گرفت.

اما اگر اردوغان صحنه را ترک کند چه اتفاقی خواهد افتاد؟ تحلیلگران اندکی هستند که معتقدند اردوغان در انتخابات سال ۲۰۱۹ با تهدید جدی روبروست. اما آیا وضعیت اقتصادی ممکن است اردوغان را تهدید کند؟ تا اینجا پیش‌بینی‌ها در مورد آینده اقتصاد ترکیه تاریک نیست. اما اگر بر اثر حکم دادگاه ضراب، ترکیه با مجازات‌های سنگین اقتصادی روبرو شود، که بعید نیست، چه زیر بار پرداخت جریمه برود و چه نرود وضعیت اقتصادی ترکیه بغرنج خواهد شد. در آن صورت اگر اردوغان جایگاهش را از دست بدهد ممکن است همکاری ایران و ترکیه به نفع آمریکا تضعیف شود. اما اگر اردوغان، علیرغم فشار‌های آمریکا بر اقتصاد آن کشور، بتواند موقعیتش را در انتخابات ۲۰۱۹ حفظ کند رابطه ترکیه با آمریکا تا آینده قابل پیش‌بینی تیره باقی خواهد ماند و ایران و ترکیه شکل جدیدی به ژئوپلیتیک منطقه خواهند داد.
بازار bazaar
فروش رایگان خودرو sale car
share finds.ir انتشار این صفحه در شبکه های اجتماعی :

twitter google plus pinterest facebook linkedin telegram

امتیاز شما به این خبر؟
فایندز 1    فایندز 0

لطفا گزینه تایید را کلیک نمایید :

تازه های فایندز
رونمایی از تریم جدید پژو 3008 و 5008 ویژه بازار بریتانیا
حادثه‌ای عجیب برای وانت قدرتمند پراید 151!
مکالمه خلبان ATR با برج مراقبت در آخرین لحظه سقوط!
بیشترین جنایت‌ها در کدام کشورهای اروپایی رخ می دهد؟
یکی از بزرگ ترین قاچاقچیان مواد مخدر جهان به آمریکا تحویل داده شد!
ماجرای افشاگری که 6 سال است در یک ساختمان اسیر شده است
تصاویر نسل دوم شاسی بلند باشکوه بی ام دبلیو ایکس 4 منتشر شد
صدور اجازه اقامت دائم آمریکا به والدین ملانیا ترامپ، جنجال آفرید
افزایش گرایش زنان ایرانی به مواد مخدر / 20 درصد معتادان تحصیل‌کرده‌ هستند
فرم درخواست کار عجوبه دنیای فناوری (استیو جابز) به حراج گذاشته می شود
غلط‌ترین باورها در مورد تنهایی / از گوشه‌نشینی تا آسیب به سلامت
تبلیغ جالب پژو 508 مدل 2019 را تماشا کنید + آلبوم عکس
امکانات درون کابین پورشه ماکان (Macan GTS) مدل 2018 را تماشا کنید
با 100 میلیون تومان سرمایه چه آپارتمان‌هایی را می توان در تهران خرید؟
تست تصادف سمت شاگرد (سرنشین جلو) نیسان ماکسیما 2017 را تماشا کنید
میلیاردها یورو درآمد مازاد به خزانه آلمان سرازیر شد!
روزهای خوش فروش خودرو برای شرکت ایران خودرو
شرایط فروش محصولات سایپا ویژه نوروز 1397 منتشر شد
در آستانه فصل بهار شرکت سایپا طرح فروش نوروزی خود را اعلام کرد. ..
news
علائم ابتلا به کبد چرب‌ / از کک‌ومک تا عصبانیت و پرخاشگری
news
بررسی عوامل اصلی ناتوانی جنسی در مردان و زنان
news
شرایط فروش محصولات سایپا ویژه نوروز 1397 منتشر شد
news
تصاویر نسل جدید سانتافه + معرفی سامانه خروج امن هیوندای سانتافه 2019
news
تظاهرات بزرگ ضد فاشیسم و نژادپرستی در ایتالیا برگزار شد
news
پیش فروش شاسی بلند لوکس بورگوارد BX7‌ آغاز شد
news
لنت ترمز چیست؟ / چه زمانی باید لنت ترمز خودریمان را تعویض کنیم؟
news
مشخصات هیوندای آزرای جدید در بازار ایران / از ویژگی‌ها تا معرفی آپشن ها!
news
نیسان آلتیما مدل 2019 در نیویورک رونمایی می شود
news
چه نهادهایی حق داشتن شماره‌های ناشناس یا Private number را دارند؟
news
بهترین برندهای خودرویی سال 2018 / جنسیس برترین برند جهان!
news
افزایش چشمگیر قیمت هیوندای النترا 2018 + لیست قیمت و شرایط فروش محصولات هیوندای
news
زن مشهور سینمای هند در 54 سالگی درگذشت!
news
تصاویر شاسی بلند گران قیمت مرسدس AMG G63 مدل 2019 منتشر شد
news
بروی لباس ماموران پلیس تهران، دوربین نصب می شود
news
برترین خودروهای بازار کانادا معرفی شدند
like عکس‌های پسندیده شده امروز :