با 1 میلیون دلار ناقابل، شهروند دائم این جزیره رویایی شوید
جزیره موریس (Mauritius) به متقاضیان مهاجرت به این کشور کوچک پیشنهاد ..
تبلیغات پیشنهاد فایندز
با آسان ثبت ، آنلاین و آسان ثبت کنید! "ثبت برند - ثبت شرکت - ثبت طرح صنعتی سایت اینترنتی ثبت آنلاین، آسان ثبت یکی از سایت های ثبت شرکت میباشد که کلیه‌ی خدمات ثبتی اعم از ثبت شرکت آنلاین ، ثبت برند - لوگو آنلاین ، انحلال شرکت آنلاین ، ثبت طرح صنعتی آنلاین و تغییرات شرکت آنلاین را در اسرع وقت انجام می‌دهد. به دلیل آنلاین بودن خدمات هیچگونه محدودیتی در ارائه خدمات در سایر شهرهای ایران وجود ندارد. ولی در فاز اول به ارائه‌ی خدمات ثبتی در شهر تهران ، قم ، اراک، کرج، سمنان، قزوین و تمام شهرستانهای استان تهران می‌پردازد و در فاز بعدی تمام ایران را تحت پوشش خدمات آنلاین ثبت خود قرار می‌دهد.
تبلیغاتسفارش آگهی
تبلیغات پیشنهاد فایندز
با 1 میلیون دلار ناقابل، شهروند دائم این جزیره رویایی شوید
جزیره موریس (Mauritius) به متقاضیان مهاجرت به این کشور کوچک پیشنهاد ..
واکنش ها به درگیری علیرضا فغانی و تونی کروس / فغانی بهترین داور جام جهانی؟
در روز غول‌کشی در جام‌جهانی روسیه، پس از اینکه سوئیس، برزیل ر ..

داستان میلیاردر جوانی که نقش کلیدی میان روابط ترکیه و ایران بازی می کند!

داستان میلیاردر جوانی که نقش کلیدی میان روابط ترکیه و ایران بازی می کند!
دانلود اپلیکیشن فایندز

به گزارش وب سایت فایندز : روابط از پیش تیره شده ترکیه و آمریکا در روز ۳۰ نوامبر (۹ آذر) چرخش جدیدی پیدا کرد. رضا ضراب، تاجری که تابعیت ترکیه و ایران را دارد به دادگاهی در نیویورک گفت که رئیس جمهور ترکیه، رجب طیب اردوغان، شخصا در جریان نقشه بزرگ چند میلیارد دلاری برای دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران بوده است.

شهیر شهید ثالث روزنامه‌نگار و تحلیلگر می نویسد : ضراب از سال ۲۰۱۲ تا سال ۲۰۱۵ به ایران کمک می‌کرده که پول‌های دریافتی حاصل از فروش نفت، به بانک دولتی موسوم به "هالک بانک" و دو بانک دیگر منتقل شود. سپس از محل پول‌های مزبور طلا خریداری می‌شده، طلاها به صورت قاچاق به دبی حمل می‌شده و سپس در آنجا به پول نقد تبدیل می‌شده است.
link زندگینامه (بیوگرافی) رضا ضراب (Reza Zarrab)
در این باره بیشتر بخوانید ...
ضراب ۱۸ ماه پیش، به هنگام مسافرت با خانواده خود به آمریکا، بازداشت شد.

دولت ترکیه محاکمه را یک "نمایش" و "توطئه‌ای علیه ترکیه و اردوغان" توصیف کرد. خود اردوغان به گزارش‌های مربوطه واکنش نشان داد و گفت: "ما هرگز تعهدی به آمریکا (در زمینه تحریم‌ها) نداده بودیم... دنیا فقط آمریکا نیست. ما با ایران در زمینه تجارت و انرژی رابطه داریم."

ایران و ترکیه به سمت رابطه‌ای نزدیکتر

در حال حاضر انگیزه‌های قدرتمندی ایران و ترکیه را به یکدیگر نزدیکتر می‌کند.

از سوی ترکیه، رابطه آن کشور با نزدیکترین متحد و حامی غربی‌اش یعنی آمریکا حول دو موضوع شدیدا به تیرگی گراییده است. ترکیه هر دو مورد را خطری برای موجودیت خود می‌بیند.

اول، حمایت نظامی آمریکا از کردهای سوری، یعنی یگان‌های مدافع خلق. ترکیه مدعی است که کردهای سوریه با حزب کارگران کردستان یا پ‌ک‌ک که در حال جنگ با حکومت ترکیه است همکاری دارند و هدف آنها تشکیل یک کشور مستقل کردی است.

دوم، رد درخواست ترکیه از سوی آمریکا پس از کودتای نافرجام ۲۰۱۶ در ترکیه برای استرداد یکی از عمده‌ترین رهبران مخالف اردوغان، یعنی فتح الله گولن، که نزدیک به ۱۶ سال است که تحت محافظت حکومت آمریکا در پنسیلوانیا به سر می‌برد. حکومت ترکیه تدارک کودتا را از چشم گولن و هواداران او می‌بیند.

اینک مورد رضا ضراب بیش از پیش خشم آنکارا را برانگیخته و روابط با آمریکا را تیره‌تر کرده است. هم چنان که زمان پیش می‌رود، از آنجا که ضراب تعهد داده که در ازای تخفیف در مجازاتش با دادگاه آمریکایی همکاری کند، ممکن است وی دست به افشاگری‌های بیشتری بزند که ضربات برگشت ناپذیری هم به حیثیت اردوغان بر پایه پولشویی و هم به رابطه ترکیه با آمریکا وارد کند.

همچنین ممکن است که مجازات‌های سنگینی بر سیستم بانکی ترکیه و حتی تحریم‌هایی علیه آن کشور اعمال شود. سه سال پیش بانک فرانسوی "بی ان پی" به دلیل نقض تحریم‌های آمریکا علیه ایران ۹ میلیارد دلار جریمه شد. چنین جریمه‌هایی، در حالی که لیر ترکیه در حال از دست دادن ارزش خود است، می‌تواند به اقتصاد آن کشور ضربه وارد کند.

اما اگر به مورد ضراب از زاویه‌ای دیگر نگاه شود، نتیجه جالبی که به دست می‌آید این است که ایران و ترکیه در حالی که دو رقیب منطقه‌ای به شمار می‌روند و در بسیاری از مقاطع حملات لفظی علیه یکدیگر داشته اند (به خصوص بر سر سوریه)، در پشت صحنه یک همکاری پراگماتیستی و عملگرایانه با یکدیگر داشته‌اند.

سوریه که مانعی جدی برای نزدیکی ایران و ترکیه بود امروز موضوعیت خود را برای ترکیه از دست داده است. ترکیه دیگر اصراری به رفتن اسد ندارد چرا که در عالم واقع نیرویی که بتواند اسد را به زیر بکشد در صحنه جنگ سوریه باقی نمانده است.

از سوی ایران هم موقعیتی برای نزدیکی به ترکیه فراهم شده که آنرا مغتنم خواهد شمرد.

در عراق، موضوع استقلال کردستان به دو دلیل خطر جدی برای ایران محسوب می‌شد و هنوز هم می‌شود. اول اینکه به نتیجه رسیدن این حرکت در کردستان عراق می‌توانست مناطق کردنشین ایران را بی ثبات کند. ترسی که ترکیه هم با ایران در آن شریک بود. دلیل دوم اینکه تنها کشوری که از استقلال کردستان عراق حمایت کرد اسرائیل بود. در تظاهرات منتهی به رفراندوم در کردستان، پرچم اسرائیل در کنار پرچم کردستان به چشم می‌خورد. ایران از شکل‌گیری چنین کشوری بیخ گوشش شدیدا نگران است و لذا مواضع سخت ترکیه در این رابطه برای ایران اهمیت استراتژیک دارد.

ایران همچنین چرخش سیاست خارجی ترکیه را به سمت شرق با آغوش باز می‌پذیرد. در این رابطه، اگر نزدیکی ایران با ترکیه محقق نشده بود برگزاری نشست سوچی در روسیه، در تاریخ اول آذر ماه با شرکت رهبران ایران و ترکیه و روسیه، برای تعیین نقشه راهی برای صلح پایدار در سوریه ممکن نبود. اهمیت تشکیل محور روسیه-ایران-ترکیه برای ایران در این است که نقش آمریکا و متحد آن عربستان را در سوریه بیش از پیش تضعیف می‌کند.

از سوی دیگر، در حالی که روابط روسیه با آمریکا در بدترین وضعیت از زمان پایان یافتن دوران جنگ سرد (۱۹۹۰) به سر می‌برد، روسیه برای حفظ اتحاد روسیه-ایران-ترکیه هم که شده تلاش خواهد کرد که به عنوان کاتالیزور مانع از فروپاشی روابط ایران و ترکیه شود.

با تمام این احوال ممکن است استدلال شود که همکاری ایران و ترکیه پایدار نخواهد بود. این پیش‌بینی می‌تواند صحیح از آب در آید مشروط بر اینکه در روابط ترکیه با آمریکا چرخش جدی پدید آید.

برای تحقق چنین امری باید موضوع استرداد فتح الله گولن حل شود و آمریکا دست از کمک به بزرگترین نیروی نیابتی خود در سوریه یعنی میلیشیای کرد موسوم به یگان‌های مدافع خلق بکشد. با آنکه اخیرا آقای ترامپ در این زمینه قول‌هایی به ترکیه داده اما کمتر تحلیلگری است که معتقد باشد که آمریکا دست به چنین اقدامی خواهد زد چرا که معنایش تحویل سوریه به ایران و روسیه است (ترک‌ها ادعا می‌کنند که ترامپ قول قطع کمک‌های نظامی به یگان‌های مدافع خلق را داده در حالی که بیانیه کاخ سفید خبر از "تنظیم" این کمک‌ها می‌دهد).

اما امروز آنچه که روابط ترکیه و آمریکا را پیچیده‌تر کرده موضوع محاکمه ضراب است. اگر ضراب به افشاگری‌هایش ادامه دهد و بدتر از آن حکمی از سوی دادگاه نیویورک صادر شود که اردوغان و بانک‌های دولتی ترکیه را درگیر کند، متعاقب آن، به احتمال قوی جریمه‌های سنگین در پیش خواهد بود. چنین روندی اتحاد ایران و ترکیه را مستحکم‌تر خواهد کرد و جبهه‌ای در برابر آمریکا و به تبع آن متحدین آن کشور در منطقه شکل خواهد گرفت.

اما اگر اردوغان صحنه را ترک کند چه اتفاقی خواهد افتاد؟ تحلیلگران اندکی هستند که معتقدند اردوغان در انتخابات سال ۲۰۱۹ با تهدید جدی روبروست. اما آیا وضعیت اقتصادی ممکن است اردوغان را تهدید کند؟ تا اینجا پیش‌بینی‌ها در مورد آینده اقتصاد ترکیه تاریک نیست. اما اگر بر اثر حکم دادگاه ضراب، ترکیه با مجازات‌های سنگین اقتصادی روبرو شود، که بعید نیست، چه زیر بار پرداخت جریمه برود و چه نرود وضعیت اقتصادی ترکیه بغرنج خواهد شد. در آن صورت اگر اردوغان جایگاهش را از دست بدهد ممکن است همکاری ایران و ترکیه به نفع آمریکا تضعیف شود. اما اگر اردوغان، علیرغم فشار‌های آمریکا بر اقتصاد آن کشور، بتواند موقعیتش را در انتخابات ۲۰۱۹ حفظ کند رابطه ترکیه با آمریکا تا آینده قابل پیش‌بینی تیره باقی خواهد ماند و ایران و ترکیه شکل جدیدی به ژئوپلیتیک منطقه خواهند داد.
قیمت لحظه ای دلار در بازار تهران :
دلار : 7,079   دلار
یورو : 8,385   یورو
پوند : 9,572   پوند
درهم : 1,991   درهم
share finds.ir انتشار این صفحه در شبکه های اجتماعی :

twitter google plus pinterest facebook linkedin telegram

امتیاز شما به این خبر؟
فایندز 1    فایندز 0
related جدیدترین مطالب مرتبط :
تازه های فایندز
با 1 میلیون دلار ناقابل، شهروند دائم این جزیره رویایی شوید
واکنش سرلشکر حسن فیروزآبادی، به جنجال ها پیرامون ویلای 10 هزار متری
حکم قصاص محمد ثلاث، اجرا شد
وقتی تراکتور در گِل گیر می کند!
عدم تمایل خودروسازان مشهور به حضور در نمایشگاه‌های خودرو به پاریس هم رسید
مرسدس بنز، تیزر تماشایی EQA را منتشر کرد
به این میگن موتور سوار حرفه ای!
رسوایی بزرگ در شرکت دایملر / نصب نرم افزار تقلب در 750 هزار خودروی مرسدس بنز
هجوم خودروسازان مشهور به بازار تاکسی‌رانی / از تویوتا تا فولکس واگن
ظهور پدیده "پیش‌فروش نوزاد" در پایتخت!
خوش شانسی این زن چینی را تماشا کنید!
سود خرید هر سکه به یک میلیون تومان رسید + ایجاد کمپین نخریدن کالاهای گران
واکنش علنی و کم سابقه ملانیا ترامپ به سیاست مهاجرتی شوهرش، دونالد ترامپ
زیباترین و اسپرت‌ترین خودروی بی ام و وارد بازار شد + آلبوم عکس و قیمت
هجوم سرمایه گذاران به بازار بورس / رکوردی تاریخی در تالار بورس تهران رقم خورد
جنجال پیامک‌های تهدیدآمیزبه نمایندگان مجلس + واکنش علی مطهری
تجاوز جنسی به دختران ایرانشهری / عامل اصلی ربایش و تعرض بازداشت شد
news
واکنش پلیس تهران به ماجرای ویلای 10 هزار متری سرلشکر فیروزآبادی
news
خانه لوکس شَکیرا (Shakira) در میامی، برای فروش گذاشته شد + تصاویر دیدنی
news
مدیرعامل شرکت آئودی در آلمان بازداشت شد
news
نرخ سوم دلار در راه است / واکنش حسن روحانی به موج جدید گرانی ها چه بوده؟
news
حضور کاپیتان تیم ملی آمریکا در یک تبلیغ، جنجال بزرگی به راه انداخت
news
دونالد ترامپ، دستور راه اندازی ارتش فضایی را صادر کرد!
news
تصادف یک شاسی بلند با 160 کیلومتر سرعت و 14 سرنشین!
news
واکنش ها به درگیری علیرضا فغانی و تونی کروس / فغانی بهترین داور جام جهانی؟
news
وزیر سابق انرژی اسرائیل، به اتهام جاسوسی برای ایران بازداشت شد
news
ورود بیش از 6 هزار خودروی لوکس غیرقانونی به بازار ایران / ماجرا چه بود؟
news
عدم تخلیه سرلشکر فیروزآبادی از ویلای 10 متری لواسان، جنجال به پا کرد
news
لغو فروش ویژه محصولات ایران خودرو بمناسبت عید فطر!
news
مقدونیه، نام کشورش را به خاطر استانی در یونان تغییر می دهد!
news
کلک عجیب سرمربی کره جنوبی برای مقابله با حریفان در جام جهانی روسیه 2018
news
قیمت جدید سایپا 131 (پراید) در بازار خودرو
news
بیمه بیکاری رانندگان خودروهای مسافربری‌شهری و آژانس ها قطع میشود
like عکس‌های پسندیده شده امروز :