بریتانیا، بزرگترین مصرف کننده قانونی کوکایین در جهان لقب گرفت
گزارشی که واحد مبارزه با مواد مخدر سازمان ملل متحد منتشر کرده ..
بریتانیا، بزرگترین مصرف کننده قانونی کوکایین در جهان لقب گرفت
گزارشی که واحد مبارزه با مواد مخدر سازمان ملل متحد منتشر کرده ..
گزارشی از زندگی عجیب و غریب اولین نخست وزیر زیر نیوزلند
جاسیندا کیت لورل آردِرْن (Jacinda Kate Laurell Ardern)T نخست وزیر ۳۷ ساله نی ..
علیرضا جهانبخش، دوباره در لیگ هلند درخشید!
علیرضا جهانبخش ستاره فوتبال ایران در ادامه رقابت‌های لیگ هلن ..
پس از 35 سال سینماهای عربستان دوباره فعال شدند
اولین سینما در عربستان سعودی پس از ۳۵ سال با نمایش فیلم پلنگ سی ..
افزایش قیمت خودروهای داخلی، تا 2 ماه آینده رسما استارت می خورد
شورای رقابت در شرایطی حدود دو ماه دیگر و به رسم چند سال گذشته، ..

زندگینامه (بیوگرافی) ولی‌الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی دولت حسن روحانی

زندگینامه (بیوگرافی) ولی‌الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی دولت حسن روحانی
دانلود اپلیکیشن فایندز
ولی‌الله سیف (زاده ۱۳۳۱، در نهاوند) رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران است. او دارای دکتری حسابداری و امور مالی از دانشگاه علامه طباطبایی و لیسانس و فوق لیسانس حسابداری از دانشکده حسابداری و علوم مالی شرکت ملی نفت ایران است. چهره ماندگار صنعت بانکداری ایران (۱۳۹۲)، و رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل سابق بانک‌های کارآفرین، ملت، صادرات ایران، سپه، ملی ایران، و فیوچر بانک (بانک المستقبل بحرین) است.
Valiollah Seif
Valiollah Seif (Persian: ولی‌الله سیف‎, born 1 January 1952) is an Iranian economist. He is the current Governor of the Central Bank of Iran.

Early life

Seif was born on 1 January 1952 in Nahavnd. He gained his Bsc. and Msc. from Petroleum University of Technology (former N.I.O.C. school of Accounting and Finance) and his Ph.D. from Allameh Tabatabaei University in Accounting. He is currently a professor at the Allameh University.
زندگینامه (بیوگرافی) ولی‌الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی دولت حسن روحانی
تحصیلات

او لیسانس و فوق لیسانس حسابداری از دانشکده حسابداری و علوم مالی شرکت ملی نفت ایران است. وی دارای دکتری حسابداری و امور مالی از دانشگاه علامه طباطبایی است و عضو هیئت علمی گروه حسابداری و مدیریت مالی دانشکده مدیریت و حسابداری می‌باشد. یزدان سیف که در اردیبهشت ماه 1396 به عنوان مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران منصوب شد، برادر اوست.
زندگینامه (بیوگرافی) ولی‌الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی دولت حسن روحانی
سوابق اجرایی

بانک صادرات

از جمله سمت‌های وی مدیریت عامل بانک صادرات بوده است. در دوره تصدی وی اختلاس ۱۲۳ میلیارد تومانی توسط فاضل خداداد و با تبانی با کارمندان بانک صادرات ایران در این بانک رخ داد. در بهمن ۱۳۷۱ رئیس اداره کل بانک صادرات ایران متوجه اختلاس می‌شود. قبل از آن چندین بار ولی‌الله سیف با وساطت‌های سیاسی با خداداد دیدار کرده بود. در این هنگام فاضل خداداد در پاریس بوده که با تماس سیف به عنوان مدیریت بانک به ایران بر می‌گردد و بعد از برگشت فاضل از محل وجوهی که اختلاس شده بود، جمعاً ۴۴میلیاردو۲۰۰میلیون ریال ظرف حدود یک ماه وصول می‌شود. وی از بهمن ۷۱ تا مرداد یا شهریور ۷۲ تحت مراقبت بود. اما او نهایتاً در این زمان می‌تواند از کشور فرار کند. وی حدود ۸۰۰۳۰۰۰ دلار پول از کشور خارج کرده بود که هیچگاه به کشور برنگشت. اما دوباره با وعده بخشش از سوی محسن رفیقدوست و ولی‌الله سیف در شهریورماه ۷۳ به ایران بازمی‌گردد تا باقی‌مانده بدهی خود را به بانک پرداخت کند. وی در روز ۹ بهمن ۱۳۷۳ بازداشت دوباره شد و پس از هشت جلسه دادگاه در آذرماه سال ۱۳۷۴ اعدام گردید.

سایر سوابق

مدیر مالی و عضو هیئت عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، (از ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۲)
عضویت هیئت مدیره بانک سپه
رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل بانک ملت
معاون اقتصادی و برنامه‌ریزی بنیاد مستضعفان و جانبازان
معاون بازرگانی و بین‌الملل بنیاد مستضعفان و جانبازان
رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل بانک صادرات ایران
رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل بانک سپه (۲۳ اردیبشت ۱۳۷۵ تا ۱۴ شهریور ۱۳۷۹)
رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل بانک ملی ایران
رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل فیوچر بانک (بحرین)
عضو هیئت مدیره و مدیرعاملی بانک کارآفرین
عضو شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی
نائب رئیس کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین‌المللی
زندگینامه (بیوگرافی) ولی‌الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی دولت حسن روحانی
ریاست کل بانک مرکزی

سیف در جلسه سوم شهریور ماه ۱۳۹۲هیئت دولت ایران، با پیشنهاد وزیر امور اقتصادی و دارایی و تأیید مجمع عمومی بانک مرکزی با حکم رئیس جمهور به عنوان رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران منصوب شد.

برخی از سایت‌های اقتصادی مانند اقتصاد آنلاین به علمی نبودن وی و بروز اختلاس در بانکهای تحت مسئولیت وی انتقاد کرده‌اند. به نوشته این سایت «سوابق آقای سیف به خوبی نشان دهنده این است که ایشان یک فرد اجرایی با سابقه‌ای قوی است اما فرد علمی نیست. ایشان اصلاً اقتصاددان نیست! مدرک ایشان حسابداری است».

پس از شروع به کاهش یافتن نرخ دلار در راستای فعالیتهای سیاسی و اقتصادی صورت گرفته توسط دولت یازدهم، سیف در اظهارنظری اعلام نمود قیمت دلار در ۲۹۵۰ به کف قیمت رسیده و بانک مرکزی اجازه کاهش قیمت بیش از این را نمی‌دهد. این اعلام موضع سبب جنجالهای لفظی در سطح جامعه و بین مقامات حکومت شد و انتقادات زیادی من‌جمله از جانب برخی نمایندگان مجلس به وی سرازیر شد. این اظهارنظر سیف که با واکنش‌های منفی در نزد مردم مواجه شد، با دفاع کوروش پرویزیان در یکی از مناظره‌های صدا و سیما اینگونه پاسخ داده شده: «تعیین نرخ ارز به طور مستقل انجام نمی‌شود و مرتبط با متغیرهای دیگری می‌باشد. این متغییرها که از آنها به عوامل بنیادی اقتصادی تعبیر می‌شود، تاکنون تغییری نکرده‌اند که ما بتوانیم با سنجش آنها نرخ ارز را تغییر دهیم. یکی از این عوامل بنیادی تحریم بانک مرکزی ایران می‌باشد که تاکنون برچیده نشده است. افت محسوس نرخ ارز در کوتاه مدت منطقی نیست.»

از جمله اقدامت وی در نخستین ماه‌های تصدی این سمت، اعلام اسامی ۵۰۰ بدهکار عمده شبکه بانکی ایران، به قوه قضائیه بوده است.

یکی دیگر از اقدامات وی در زمان ریاست در بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اعطای مجوز به مؤسسه مالی و اعتباری کاسپین بود که از انحلال ۸ تعاونی تشکیل می‌شد، این مجوز درحالی اعطا شد که ۸تعاونی با مشکلات زیادی همراه بودند و صلاحیت مورد نیاز را نداشتند
زندگینامه (بیوگرافی) ولی‌الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی دولت حسن روحانی
اظهار نظر دربارهٔ برجام

وی که در راس هیئتی اقتصادی به ایالات متحده سفر کرده بود، در سخنرانی در شورای روابط خارجی ایالات متحده دستاوردهای ایران از برجام را با عبارت «تقریباً هیچ» «almost nothing» توصیف کرد. دولت ایران این سخنان را دارای مصرف خارجی دانست و از تلاش برای گشوده شدن هرچه بیشتر فضای اقتصادی پس از برجام خبر داد.

مجوز به مؤسسه اعتباری کاسپین

۲ روز مانده به تعطیلات نوروز، مجوز این مؤسسه در ۲۷ اسفند ماه بر روی سایت بانک مرکزی قرار گرفت در سایت بانک مرکزی نوشته شده بود «به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، مؤسسه اعتباری کاسپین می‌تواند بر اساس اساسنامه مصوب خود و در چارچوب قانون پولی و بانکی کشور، قانون عملیات بانکی بدون‌ربا، مصوبات شورای پول و اعتبار، دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌های صادره از سوی بانک مرکزی و سایر قوانین و مقررات ذی‌ربط، به عملیات مجاز بانکی مبادرت کند.

این مؤسسه اعتباری در حال حاضر به عنوان پنجمین مؤسسه اعتباری غیربانکی مجاز شناخته می‌شود، مقرر است دارایی‌ها و بدهی‌های قابل تجمیع شرکت‌های تعاونی اعتبار «فرشتگان»، «الزهراء مشهد»، «حسنات اصفهان»، «دامداران و کشاورزان کرمانشاه»، «بدرتوس مشهد»، «پیوند»، «امید جلین گرگان» و «عام کشاورزان مازندران» را که تا به حال تحت عنوان آرمان ایرانیان فعالیت می‌کردند طبق روش مشخص به حساب‌های خود انتقال دهد.»

اما در ۹ آذر ماه ۱۳۹۵ با پخش تلویزیونی اظهارات دادستان تهران با اعلام ۴۰۰۰میلیارد کسری تعاونی فرشتگان و دستگیری دو تن از مدیران ان، سپرده گزاران به شعب هجوم آورده و مؤسسه اقدام به محدود کردن پرداختهای خود کرد.

بانک مرکزی در ابتدا با صدور بیانیه ایی مؤسسه کاسپین را موظف به ایفای تعهدات تعاونی اعتبار فرشتگان دانست اما با افزایش تجمعات مردم و وخیم شدن اوضاع با وجود آنکه تعاونیها دارای تابلو و مهر کاسپین بودند و به سپرده گزاران دفترچه کاسپین را ارائه میکردند، ولی‌الله سیف کاسپین را مستقل از تعاونیها خواند و گفت «مدیران و سهامداران تعاونی‌ها باید پاسخگوی کسری احتمالی بشوند»

گذشت زمان نتوانست باعث آرام شدن سپرده گذاران کاسپین شود و مالباختگان تعاونی فرشتگان با شروع تجمعات در مقابل بانک مرکزی، مجلس، نهاد ریاست جمهوری به اعتراضات خود ادامه دادند. با جوابگو نبودن بانک مرکزی و ولی‌الله سیف سپرده گذاران نامه ایی سرگشاده به رهبری و روحانی رئیس جمهور وقت نوشتند.

اما با وجود ماه‌ها بلاتکلیفی مالباختگان کاسپین ولی‌الله سیف آنان را به صبوری دعوت کرد

ولی‌الله سیف با افزایش نارضایتی و تجمعات پی در پی مردم برای فرار از فشار حاکی از مجوز اعطا شده، مجوز کاسپین را مشروط خواند درحالی که در متن مجوز چنین نکته ای قید نشده است و در قانون بانک مرکزی چیزی به نام مجوز مشروط وجود ندارد

جوایز و افتخارات

۱۳۹۲: «چهره ماندگار صنعت بانکداری ایران»، در بیست و سومین همایش سالانه سیاست‌های پولی و ارزی

۱۳۹۱: «مدال زرین روابط‌عمومی»، در کنفرانس روابط‌عمومی، صنعت و تولید ملی
امتیاز شما؟
فایندز 1    فایندز 0
قیمت لحظه ای دلار در بازار تهران :
دلار : 5,375   دلار
یورو : 6,800   یورو
پوند : 7,947   پوند
درهم : 1,488   درهم
بازار bazaar
فروش رایگان خودرو sale car

لطفا گزینه تایید را کلیک نمایید :

related جدیدترین مطالب مرتبط :